UIkit Components (8.x-3.0-beta1) - en to hu translation catalogue (45 entries)

en: None
hu: Nincs

en: Center
hu: Középen

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: High
hu: Magas

en: Low
hu: Alacsony

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Configure
hu: Beállít

en: Medium
hu: Közepes

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Normal menu item
hu: Általános menüelem

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Common
hu: Általános

en: You need at least one field before you can configure your table settings
hu: A tábla beállításainak módosításához előbb szükség van legalább egy mezőre.

en: Override normal sorting if click sorting is used
hu: Hagyományos rendezés felülírása kattintásos rendezés használatakor

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
hu: Drupal stílusú „ragadós” táblafejlécek engedélyezése (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
hu: (A ragadós fejléc a lenti előnézetben nem aktív, csak a tényleges kimenetben látható.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
hu: A mezőket oszlopokba rendezi. Elhelyezhető több mező ugyanabban az oszlopban. Ebben az esetben az oszlopnál meghatározott elválasztó fogja elválasztani a mezőket. A rendezhetőség bejelölése lehetővé teszi az oszlop kattintható rendezését, illetve az alapértelmezés szerinti rendezés választógomb meghatározza, hogy a lista mely oszlopra legyen alapértelmezés szerint rendezve. Az oszlopsorrendet és a mezőcímkéket a mezők részben lehet szabályozni.

en: Elements
hu: Elemek

en: Wrapper class
hu: Befoglaló osztály

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
hu: A befoglaló elem listán kívüli osztálya.

en: List class
hu: Listaosztály

en: Show the empty text in the table
hu: Üres szöveg mutatása a táblázatban

en: Views plugins
hu: Views beépülők

en: Caption for the table
hu: A tábla címe

en: Table details
hu: Tábla részletei

en: Summary title
hu: Összegző cím

en: Table description
hu: Tábla leírása

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
hu: Az akadálymentesség érdekében megadható további információ a táblázatról.

en: Columns for @field
hu: @field oszlopai

en: Sortable for @field
hu: @field rendezhető

en: Default sort order for @field
hu: @field alapértelmezett sorrendje

en: Default sort for @field
hu: @field alapértelmezett rendezése

en: Alignment for @field
hu: @field igazítása

en: Separator for @field
hu: @field elválasztója

en: Hide empty column for @field
hu: @field rejtett, ha üres

en: Responsive setting for @field
hu: @field alkalmazkodó beállításai

en: No default sort
hu: Nincs alapértelmezett rendezés

[ctx: Text alignment]
en: Left
hu: Balra

[ctx: Text alignment]
en: Center
hu: Középre

[ctx: Text alignment]
en: Right
hu: Jobbra

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
hu: Alapértelmezés szerint a táblázat rejtett üres nézet esetén. Ezzel a beállítással megjeleníthető egy üres táblázat benne szöveggel.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
hu: Az akadálymentesség érdekében a táblázathoz kapcsolt cím.

en: Grid gutter
hu: Hálóköz
