UIkit Components (8.x-3.7) - en to da translation catalogue (52 entries)

en: List
da: Vis

en: None
da: Ingen

en: default
da: standard

en: - None -
da: - Ingen -

en: Center
da: Centreret

en: Default
da: Standard

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Configure
da: Konfigurér

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Common
da: Fælles

en: Bullet list
da: Punktopstilling

en: Field mapping
da: Felt mapning

en: Title field
da: Titelfelt

en: Primary
da: Primær

en: Secondary
da: Sekundær

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: Image field
da: Billedfelt

en: Elements
da: Elementer

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
da: Klasse (class) der skal bruges til at omgive listen.

en: List class
da: Listeklasse

en: Show the empty text in the table
da: Vis den tomme tekst i tabellen

en: Caption for the table
da: Beskrivelse af tabellen

en: Table details
da: Tabeldetaljer

en: Summary title
da: Resumétitel

en: Table description
da: Tabelbeskrivelse

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
da: Giv yderligere oplysninger om tabellen for at øge tilgængeligheden.

en: Columns for @field
da: Kolonner for @field

en: Sortable for @field
da: Sortering for @field

en: Default sort order for @field
da: Standardsorteringsrækkefølge for @field

en: Default sort for @field
da: Standardsortering for @field

en: Alignment for @field
da: Justering af @field

en: Hide empty column for @field
da: Skjul tom kolonne for @fields

en: Responsive setting for @field
da: Responsive indstillinger for @field

en: No default sort
da: Ingen standardsortering

[ctx: Text alignment]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Text alignment]
en: Center
da: Centreret

[ctx: Text alignment]
en: Right
da: Højre

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
da: Som standard er tabellen skjult, hvis viewet er tomt. Med denne indstilling er det muligt at vise en tom tabel med den angivne tekst indeni.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
da: En titel som er semantisk knyttet til din tabel for at øge tilgængeligheden.
