UIkit Iconpicker (2.0.3) - en to de translation catalogue (13 entries)

en: Type
de: Typ

en: Widget settings
de: Steuerelementeinstellungen

en: About
de: Über

en: Icon size
de: Symbolgröße

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Formatter settings
de: Anzeigeformateinstellungen

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: Font Awesome Iconpicker.
de: Font-Awesome-Symbolauswahl.

en: Field size
de: Feldgröße

en: Field Size
de: Feldgröße

en: Select a field size.
de: Feldgröße auswählen

en: Field size: @size
de: Feldgröße: @size
