UIkit Views (1.1.0) - en to hi translation catalogue (32 entries)

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: footer
hi: पादलेख

en: Action
hi: कार्रवाई

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Views
hi: द्रश्य

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: content type
hi: सामग्री का प्रकार

en: All
hi: सभी

en: Bottom
hi: तल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Original image
hi: मूल छवि

en: Scale
hi: पैमाना

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Repeat
hi: दोहराना

en: Position
hi: स्थान

en: Alignment
hi: संरेखण

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Top left
hi: ऊपरी बायां

en: Top right
hi: ऊपरी दायां

en: Bottom right
hi: नीचे दाएं

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: Card
hi: कार्ड
