UIkit Views (1.1.0) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: footer
id: catatan kaki

en: Action
id: Tindakan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Icon
id: Ikon

en: Views
id: View

en: hidden
id: tersembunyi

en: content type
id: jenis konten

en: All
id: Semua

en: Bottom
id: Dasar

en: Original image
id: Gambar asli

en: Scale
id: Skala

en: Medium
id: Sedang

en: Navigation
id: Navigasi

en: Repeat
id: Diulangi

en: Random
id: Acak

en: Position
id: Posisi

en: Alignment
id: Perataan

en: Caption
id: Keterangan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Fade
id: Redup

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Index
id: Indeks

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: Column
id: Kolom

en: Title field
id: Judul bidang

en: Row
id: Baris

en: Card
id: Kartu

en: Displays rows one after another.
id: Tampilkan baris pertama setelah lainnya.

en: Top center
id: Tengah atas

en: Bottom center
id: Tengah bawah

en: Views plugins
id: Plugin view
