UIkit Views (1.1.0) - en to uk translation catalogue (63 entries)

en: Groups
uk: Групи

en: Type
uk: Тип

en: footer
uk: нижній колонтитул

en: Action
uk: Дія

en: - None -
uk: - Немає -

en: Default
uk: Базово

en: Top
uk: Зверху

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Icon
uk: Іконка

en: Views
uk: Види

en: hidden
uk: приховано

en: content type
uk: тип матеріалу

en: All
uk: Все

en: Bottom
uk: Знизу

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: Scale
uk: Масштаб

en: Medium
uk: Середній

en: Media
uk: Медіа

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Repeat
uk: Повторення

en: Tab
uk: Вкладка

en: Random
uk: Випадково

en: Position
uk: Позиція

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Caption
uk: Підпис

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Fade
uk: Згасання

en: Slide
uk: Сковзання

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Toggle
uk: Перемикання

en: Index
uk: Індекс

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: Filter options
uk: Параметри фільтра

en: Animation
uk: Анімація

en: Column
uk: Колонка

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: Title field
uk: Поле заголовку

en: Row
uk: Рядок

en: Light
uk: Світла

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Thumbnail image
uk: Зображення-мініатюра

en: Primary
uk: Основні

en: Card
uk: Картка

en: Displays rows one after another.
uk: Відображення рядків один за одним.

en: Top center
uk: У центрі зверху

en: Bottom center
uk: У центрі знизу

en: --None--
uk: --Немає--

en: Max height
uk: Максимальна висота

en: Dark
uk: Темний

en: List options
uk: Параметри списку

en: Horizontal alignment
uk: Горизонтальне вирівнювання

en: Vertical alignment
uk: Вертикальне вирівнювання

en: Views plugins
uk: Плаґіни видів

en: Animation duration
uk: Тривалість анімації

en: Inverse
uk: Обернено

en: animation
uk: анімація

en: Min height
uk: Мін.висота

en: Grid gutter
uk: Проміжки сітки
