UIkit Views (1.2.1) - en to ru translation catalogue (60 entries)

en: Groups
ru: Группы

en: Type
ru: Тип

en: footer
ru: подвал

en: Action
ru: Действие

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Default
ru: По умолчанию

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Icon
ru: Иконка

en: Views
ru: Представление

en: hidden
ru: скрыто

en: content type
ru: тип материала

en: All
ru: Все

en: Bottom
ru: Снизу

en: Header
ru: Шапка

en: Original image
ru: Оригинальное изображение

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Medium
ru: Средний

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Navigation
ru: Навигация

en: Repeat
ru: Повтор

en: Tab
ru: Вкладка

en: Random
ru: Случайно

en: Position
ru: Позиция

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Caption
ru: Подпись

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Fade
ru: Плавное появление

en: Slide
ru: Слайд

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Toggle
ru: Переключить

en: Index
ru: Индекс

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: CSS class(es)
ru: CSS класс(ы)

en: Animation
ru: Анимация

en: Column
ru: Колонка

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Title field
ru: Поле "Заголовок"

en: Row
ru: Строка

en: Light
ru: Светлая

en: Cover
ru: Обложка

en: Thumbnail image
ru: Миниатюра изображения

en: Primary
ru: Первичный

en: Card
ru: Карточка

en: Displays rows one after another.
ru: Отображает строки одну за другой.

en: Top center
ru: Вверху в центре

en: Bottom center
ru: Внизу в центре

en: Badge
ru: Значок

en: Max height
ru: Максимальная высота

en: Dark
ru: Темный

en: List options
ru: Список опций

en: Horizontal alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Vertical alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Views plugins
ru: Плагины представлений

en: Masonry
ru: Кирпичная кладка

en: Grid gutter
ru: Разделитель сетки
