UIkit Views (1.2.1) - en to pt translation catalogue (51 entries)

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: footer
pt: rodapé

en: Action
pt: Ação

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Default
pt: Padrão

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Icon
pt: Ícone

en: hidden
pt: escondido

en: content type
pt: tipo de conteúdo

en: All
pt: Tudo

en: Bottom
pt: Inferior

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Original image
pt: Imagem original

en: Scale
pt: Escala

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Navigation
pt: Navegação

en: Repeat
pt: Repetir

en: Tab
pt: Aba

en: Random
pt: Aleatório

en: Position
pt: Posição

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Caption
pt: Legenda

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Top left
pt: Esquerda em cima

en: Top right
pt: Direita em cima

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Toggle
pt: Alterar

en: Index
pt: Índice

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: Animation
pt: Animação

en: Column
pt: Coluna

en: Ratio
pt: Razão

en: Title field
pt: Campo de título

en: Row
pt: Linha

en: Cover
pt: Capa

en: Primary
pt: Primário

en: Card
pt: Cartão

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: Top center
pt: Superior Central

en: Bottom center
pt: Base Central

en: Max height
pt: Altura máxima

en: Dark
pt: Escuro

en: Views plugins
pt: Plugins de Views

en: Inverse
pt: Invertido

en: Grid gutter
pt: Espaçamento da grade
