Ultimate Cron (8.x-2.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Title
fr: Titre

en: enabled
fr: activé

en: Status
fr: État

en: disabled
fr: désactivé

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Logs
fr: Journaux

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Time
fr: Heure

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Database
fr: Base de données

en: Never
fr: Jamais

en: Throttle
fr: Auto-régulation

en: Severity
fr: Importance

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Method
fr: Méthode

en: Cron settings
fr: Paramètres du cron

en: anonymous
fr: anonyme

en: Duration
fr: Durée

en: Threshold
fr: Seuil

en: Start Time
fr: Heure de début

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Missing
fr: Manquant

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: Threads
fr: Fils de discussion

en: by
fr: par

en: Run
fr: Exécuter

en: Select
fr: Sélectionner

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: Last Run
fr: Dernier lancement

en: Started
fr: Démarré

en: Scheduler settings
fr: Paramètres de planification (module Scheduler)

en: Time until expiration
fr: Délai avant expiration

en: Run cron
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: Queue
fr: File

en: Max execution time
fr: Temps d'exécution maximum

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Thresholds
fr: Seuils

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Ceci apparaitra dans l'interface d'administration pour facilement l'identifier.

en: Run cron every
fr: Lancer les tâches planifiées (cron) toutes les

en: Default (@default)
fr: Par défaut (@default)

en: Queue settings
fr: Paramètres de la file

en: -- Any --
fr: -- Tout --
