Umami Analytics (2.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (19 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Statistics
ja: 統計

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Role
ja: 役割

en: About
ja: アバウト

en: Domains
ja: ドメイン

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: Add tracking for specific roles
ja: トラッキングを加える特定の役割

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Tracking scope
ja: トラッキングスコープ

en: Every page except the listed pages
ja: 以下を除く全てのページ

en: The listed pages only
ja: 以下のページのみ

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
ja: ウェブサイトのトラフィックについてのインサイトとマーケティング効率を得るためにトラッキングの挙動について設定を行います。

en: What are you tracking?
ja: 何をトラッキングしますか？

en: A single domain (default)
ja: 一つのドメイン（デフォルト）

en: Domain: @domain
ja: ドメイン: @domain

en: Examples: @domains
ja: 例: @domains
