Umami Analytics (2.0.0-beta2) - en to hu translation catalogue (27 entries)

en: Pages
hu: Oldalak

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Role
hu: Szerepkör

en: About
hu: Leírás

en: Domains
hu: Domének

en: Add tracking to specific pages
hu: Követőkód hozzáadása bizonyos oldalakhoz

en: Add tracking for specific roles
hu: Követőkód megjelenítése bizonyos szerepkörök számára

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hu: Soronként egy Drupal elérési útvonalat kell megadni. A „*” használható speciális helyettesítőként. Példák: „%blog” a blogok főoldalához és „%blog-wildcard” a személyes blogok főoldalaihoz. „%front” a címlapot jelenti.

en: Locally cache tracking code file
hu: A követőkód helyi gyorsítótárazása

en: Locally cached tracking code file has been updated.
hu: A helyben gyorsítótárazott követőkód frissítve lett.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
hu: A helyben gyorsítótárazott követőkód el lett mentve.

en: Tracking scope
hu: Követés hatóköre

en: Every page except the listed pages
hu: Minden oldal, kivéve az alábbiak

en: The listed pages only
hu: Csak a listázott oldalak

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
hu: Látogatottság-mérés beállításával növelhető a webhely marketingjének hatékonysága.

en: What are you tracking?
hu: Mit kell követni?

en: A single domain (default)
hu: Egyetlen domain (alapértelmezés)

en: Examples: @domains
hu: Példák: @domains

en: Add to the selected roles only
hu: Csak a kijelölt szerepköröknek.

en: Add to every role except the selected ones
hu: Kivéve a kijelölt szerepköröknek.

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
hu: Ha egyik szerepkör sincs kiválasztva, akkor az összes felhasználó követve lesz. Ha egy felhasználó egyik bejelölt szerepkörnek a tagja, akkor követve lesz (vagy kihagyva, a beállítástól függően).

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
hu: „Több legfelső szintű domain” választása esetén fel kell sorolni a legfelső szintű doméneket.

en: Pages by their paths
hu: Oldalak az útvonalaik szerint

en: Path "@page" not prefixed with slash.
hu: „@page” útvonal elején nincs per jel.
