Unique field (8.x-2.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (21 entries)

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Language
hu: Nyelv

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: About
hu: Leírás

en: All nodes
hu: Minden tartalom

en: Choose the fields that should be unique
hu: Az egyediséghez szükséges mezők kiválasztása

en: After designating that certain fields should be unique, users will not be able to submit the content form to create a new node or update an existing one if it contains values in the designated fields that duplicate others.
hu: Egyes mezők egyediségének kiválasztása után a felhasználók nem tudnak beküldeni új tartalmat, vagy egy létezőt úgy módosítani, ha azzal a megadott mezőkben duplikált értékeket okoznának.

en: Choose the scope for the unique values
hu: Az egyediség hatókörének kiválasztása

en: Single node only
hu: Csak egy tartalom

en: Choose whether values must be unique individually or in combination
hu: Ki kell választani, hogy az értékek egyenként legyenek egyediek, vagy kombinációban

en: Each of the specified fields must have a unique value
hu: Minden megadott mező értékének egyedinek kell lennie

en: The combination of values from the specified fields must be unique
hu: Egyedinek kell lennie a megadott mezők kombinációjából származó értéknek

en: For example, if you have fields for the parts of a street address (street number and name, city, and zip code) on a node, and want to allow only one node per complete address, but not only one node per city or per zip code, then you would want to choose that the fields must be unique in combination.
hu: Például, ha vannak mezők a cím részeinek a tartalomban (utcanév, házszám, város, irányítószám), és azt kell elérni, hogy egy tartalomban ezek kombinációja egyedi legyen, akkor kell azt a lehetőséget választani, hogy a mezők kombinációban legyenek egyediek.

en: The scope of a single node requires that each field must be unique.
hu: Egy tartalom hatókörében szükséges, hogy egy mező egyedi legyen.

en: Choose whether the values in the specified fields must be unique among nodes of this content type, among nodes of the same language, among all nodes, or only among the fields of the present node.
hu: Ki kell választani, hogy a megadott mezőkben lévő értékeknek egyedinek kell lenni az adott típusú tartalmak között, minden azonos nyelvű tartalom között, minden tartalom között, vagy csak az aktuális tartalom mezői között.

en: Term Description
hu: Kifejezés leírása

en: Designate fields as unique
hu: Egyedi mezők kijelölése

en: Configure whether any fields of a content type should be unique.
hu: A tartalomtípusban található mezők egyediségének beállítása.

en: Bypass requirement that fields are unique
hu: A mezőegyediségek szükségességének átlépése

en: Allows users to ignore errors about duplicate content and submit it anyway.
hu: Lehetőséget ad a felhasználók számára, hogy figyelmen kívül hagyják a duplikált tartalmat, és beküldhessék azt mindenképpen.
