Unique field (8.x-2.0) - en to uk translation catalogue (19 entries)

en: Development
uk: Розробка

en: Language
uk: Мова

en: Node type settings
uk: Налаштування типу матеріалу

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: User settings
uk: Налаштування користувача

en: Vocabulary
uk: Словник

en: About
uk: Про модуль

en: All nodes
uk: Всі матеріали

en: Choose the fields that should be unique
uk: Виберіть поля, які повинні бути унікальними

en: Single node only
uk: Лише один матеріал

en: Term Description
uk: Опис терміна

en: Designate fields as unique
uk: Вибрати, які поля повинні бути унікальними

en: Configure whether any fields of a content type should be unique.
uk: Налаштуйте, які поля в типі матеріалів мають бути унікальними.

en: Bypass requirement that fields are unique
uk: Обхід вимоги унікальності поля

en: Allows users to ignore errors about duplicate content and submit it anyway.
uk: Дозвіл користувачам нехтувати помилками щодо дублювання вмісту і все одно виконувати надсилання форми.

en: Term Name
uk: Назва терміна

en: The Unique Field module allows administrators to require that content supplied for specified fields is unique. For example, you may require that each node has a unique title or a different author. For configuration options, please see the <em>Unique Field restrictions</em> section of a content type's administration page.
uk: Модуль Унікальне поле дозволяє адміністраторам вимагати, щоб вміст, що вводиться в зазначені поля, був унікальним. Наприклад, Ви можете вимагати, щоб у кожного матеріалу була унікальна назву або різні автори. Параметри налаштувань дивіться вкладці <em>Обмеження унікальності полів</em> на адмінсторінці конкретного типу матеріалів.

en: Unique Field restrictions
uk: Обмеження унікальності поля

en: Unique Field
uk: Унікальне поле
