Configurable url filter (8.x-1.0-beta2) - en to pl translation catalogue (5 entries)

en: Custom
pl: Własne

en: characters
pl: znaków

en: Email addresses
pl: Adresy e-mail

en: Maximum link text length
pl: Maksymalna długość tekstu odnośnika

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
pl: Adresy URL o liczbie znaków większej, niż zadeklarowana tutaj, zostaną skrócone, by zapobiec zaburzeniu wyglądu strony. Sam adres pozostanie nietknięty, a skrócony zostanie tylko tekst.
