Configurable url filter (8.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (5 entries)

en: Custom
fr: Personnalisé

en: characters
fr: caractères

en: Email addresses
fr: Adresses de courriel

en: Maximum link text length
fr: Longueur maximale des textes des liens

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fr: Les URLs comportant plus de caractères que le nombre ci-dessus seront tronqués pour éviter les chaînes de caractères trop longues, qui briseraient la mise en page. Le lien en tant que tel sera conservé ; seule la partie textuelle du lien sera tronquée.
