Configurable url filter (8.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (5 entries)

en: Custom
it: Personalizzato

en: characters
it: caratteri

en: Email addresses
it: Indirizzi email

en: Maximum link text length
it: Lunghezza massima testo del link

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
it: Gli URL più lunghi di questo numero di caratteri saranno troncati onde prevenire stringhe troppo lunghe che potrebbero danneggiare la formattazione. Il link sarà comunque salvato: verrà troncata solo la porzione di testo in eccedenza.
