URL Text (1.0.0-alpha1) - en to de translation catalogue (13 entries)

en: Number
de: Zahl

en: General
de: Allgemein

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: The maximum length of the field in characters.
de: Die Maximallänge des Feldes in Zeichen

en: Field types
de: Feldtypen

en: This field stores a number in the database as an integer.
de: Dieses Feld speichert eine Zahl als Ganzzahl in der Datenbank.

en: Integer value
de: Ganzzahl

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: Number (integer)
de: Zahl (Ganzzahl)

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
de: %name: Die Ganzzahl muss größer oder gleich %min sein.

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size
