URL Text (1.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: Number
fr: Nombre

en: General
fr: Général

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Field types
fr: Types de champs

en: This field stores a number in the database as an integer.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (sous forme d'un entier).

en: Integer value
fr: Valeur numérique entière

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Number (integer)
fr: Nombre (entier)

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
fr: %name : le nombre doit être supérieur ou égal à %min.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
