URL Text (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (14 entries)

en: Number
uk: Число

en: URL
uk: URL-адреса

en: General
uk: Загальне

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Field types
uk: Типи полів

en: This field stores a number in the database as an integer.
uk: Це поле записує в базу даних число у форматі цілого.

en: Integer value
uk: Ціле значення

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Number (integer)
uk: Число (ціле)

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
uk: %name: Ціле число повинно бути більшим або дорівнювати %min.

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size
