User dashboard Bootstrap (1.0.2) - en to id translation catalogue (12 entries)

en: User
id: Pengguna

en: Example
id: Contoh

en: Loading
id: Memuat

en: empty
id: kosong

en: Finish
id: Selesai

en: About
id: Tentang

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Drag to re-order
id: Drag untuk mengatur urutan

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
id: Region dasbor kosong. klik <em>Customize dashboard</em> untuk menambahkan block kesitu.

en: DRAG HERE
id: GESER KESINI

en: Customize dashboard
id: Sesuaikan dashboard

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
id: Untuk menata halaman dashbor, pindahkan blok ke wilayah dashbor pada <a href="@dashboard">halaman administrasi Dashboar</a>, atau hidupkan Javascript pada halaman ini untuk penggunaan antarmuka drag-and-drop.
