User Field Anonymize (1.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (19 entries)

en: Title
pt: Título

en: Value
pt: Valor

en: Enabled
pt: Ativado

en: default
pt: predefinido

en: Image
pt: Imagem

en: link
pt: ligação

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: text
pt: texto

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: image
pt: imagem

en: Any user
pt: Qualquer utilizador

en: string
pt: expressão

en: Field options
pt: Opções do campo

en: Alternative text
pt: Texto Alternativo

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
pt: O atributo <em>title</em> é utilizado como uma mensagem quando o rato passa sobre a imagem.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
pt: Imagem a ser mostrada se nenhuma imagem for carregada.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
pt: Breve descrição da imagem utilizada pelos leitores de ecrâ e exibida quando a imagem não é carregada. Isto é importante para a acessibilidade.
