User history (8.x-1.0-alpha5) - en to tr translation catalogue (32 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Action
tr: Eylem

en: Edit
tr: Düzenle

en: Password
tr: Parola

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: View
tr: Görüntüle

en: History
tr: Geçmiş

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Active
tr: Etkin

en: File name
tr: Dosya ismi

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Directory
tr: Dizin

en: Blocked
tr: Engellendi

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: User status
tr: Kullanıcı durumu

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Language code
tr: Dil kodu

en: File format
tr: Dosya biçimi

en: About
tr: Hakkında

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: Whether the user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin mi, yoksa engellenmiş mi olduğu.

en: The email address used for initial account creation.
tr: Başlangıçta hesap oluşturmak için kullanılan e-posta adresi.

en: The roles the user has.
tr: Kullanıcının sahip olduğu roller.

en: Preferred admin language code
tr: Tercih edilen yönetici dil kodu

en: Preferred language code
tr: Tercih edilen dil kodu

en: The password of this user (hashed).
tr: Bu kullanıcının parolası (karıştırılmış halde).

en: Initial email
tr: Başlangıç e-postası
