User history (8.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Action
ja: アクション

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Password
ja: パスワード

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: History
ja: 履歴

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Roles
ja: 役割

en: File name
ja: ファイル名

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Changed
ja: 変更済

en: User name
ja: ユーザー名

en: User status
ja: ユーザーステータス

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Language code
ja: 言語コード

en: File format
ja: ファイルフォーマット

en: About
ja: アバウト

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Whether the user is active or blocked.
ja: ユーザーがアクティブかブロックされているか。

en: Langcode
ja: 言語コード

en: The email address used for initial account creation.
ja: アカウント作成時に登録された最初のメールアドレス。

en: The roles the user has.
ja: ユーザーの役割。

en: Preferred admin language code
ja: 選択している管理用言語コード

en: Preferred language code
ja: 選択されている言語コード

en: The password of this user (hashed).
ja: このユーザーのパスワード (ハッシュ)。

en: Initial email
ja: 初期メールアドレス
