User history (8.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Action
id: Tindakan

en: Password
id: Sandi

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: File name
id: Nama berkas

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Directory
id: Direktori

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Changed
id: Berubah

en: User name
id: Nama pengguna

en: User status
id: Status pengguna

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: File format
id: Format berkas

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: User roles
id: Peran pengguna

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Asc
id: Urutan turun

en: Whether the user is active or blocked.
id: Apakah pengguna aktif atau diblokir.

en: The email address used for initial account creation.
id: Alamat email yang digunakan untuk pembuatan akun awal.

en: The roles the user has.
id: Peran yang dimiliki pengguna.

en: Preferred admin language code
id: Kode bahasa admin pilihan

en: Preferred language code
id: Kode bahasa pilihan

en: The password of this user (hashed).
id: Kata sandi pengguna ini (di-hash).

en: Initial email
id: Email awal
