User history (8.x-1.0-rc3) - en to nl translation catalogue (42 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Action
nl: Actie

en: Login
nl: Inloggen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: History
nl: Historie

en: Mail
nl: E-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Active
nl: Actief

en: Roles
nl: Rollen

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Last login
nl: Laatste login

en: Directory
nl: Map

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: User status
nl: Gebruikersstatus

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Language code
nl: Taalcode

en: File format
nl: Bestandsformaat

en: About
nl: Over

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: User created
nl: Gebruiker aangemaakt

en: Difference
nl: Verschil

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van @operation met parameters: @args

en: Whether the user is active or blocked.
nl: Of de gebruiker actief of geblokkeerd is.

en: Langcode
nl: Taalcode

en: The email address used for initial account creation.
nl: Het e-mailadres voor het aanmaken van het account.

en: The roles the user has.
nl: De rollen van deze gebruiker.

en: Preferred admin language code
nl: Voorkeurstaalcode voor beheer

en: Preferred language code
nl: Verkeurstaalcode

en: The password of this user (hashed).
nl: Het wachtwoord van deze gebruiker (versleuteld).

en: Initial email
nl: Initieel e-mailadres

en: Modified by
nl: Aangepast door
