User Referral Enhanced (2.0.1) - en to de translation catalogue (54 entries)

en: Save configuration
de: Konfiguration speichern

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Value
de: Wert

en: Type
de: Typ

en: List
de: Liste

en: Description
de: Beschreibung

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Default
de: Standard

en: View
de: Ansicht

en: User
de: Benutzer

en: Created
de: Erstellt

en: Page
de: Seite

en: Roles
de: Rollen

en: Desc
de: Absteigend

en: Role
de: Rolle

en: Select type
de: Typ auswählen

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: IP Address
de: IP-Adresse

en: Sort by
de: Sortierung

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: Not available
de: Nicht verfügbar

en: Apply
de: Anwenden

en: Copy
de: Kopieren

en: Above
de: Oberhalb

en: Available
de: Verfügbar

en: Offset
de: Versatz

en: Machine name
de: Systemname

en: Account
de: Benutzerkonto

en: Copied
de: Kopiert

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: - All -
de: - Alle -

en: The maximum length of the field in characters.
de: Die Maximallänge des Feldes in Zeichen

en: Machine-readable name
de: Systemname

en: « First
de: « Anfang

en: Last »
de: Ende »

en: - Hidden -
de: - Ausgeblendet -

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
de: Ungültiger Systemname. Bitte einen anderen Namen als %invalid eingeben.

en: Redirect path
de: Weiterleitungspfad

en: Type: @type
de: Typ: @type

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Label display
de: Beschriftungsanzeige

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: Text (formatted) settings
de: Text (formatiert) Einstellungen

en: The path '%path' has to start with a slash.
de: Der Pfad '%path' muss mit einem Schrägstrich beginnen.

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
de: Eindeutige Feldbedingung

en: CKEditor Anchor Link library missing
de: Die Bibliothek für CKEditor-Anchor-Link fehlt

en: - Visually Hidden -
de: - Visuell ausgeblendet  -
