User Referral Enhanced (2.0.1) - en to fr translation catalogue (50 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Inline
fr: En ligne

en: Roles
fr: Rôles

en: Role
fr: Rôle

en: Referrer
fr: Référent

en: Select type
fr: Sélectionner le type

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Sort by
fr: Trier par

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Not available
fr: Non disponible

en: Apply
fr: Appliquer

en: Copy
fr: Copier

en: Above
fr: Au-dessus

en: Available
fr: Disponible

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Account
fr: Compte

en: Copied
fr: Copié

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: - Hidden -
fr: - Masqué -

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Redirect path
fr: Chemin de redirection

en: Master
fr: Principal

en: Label display
fr: Affichage de l'étiquette

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Text (formatted) settings
fr: Paramètres du texte (mis en forme)

en: The path '%path' has to start with a slash.
fr: Le chemin '%path' doit commencer par un slash.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
fr: Contrainte de champ unique
