User Referral Enhanced (2.1.0) - en to pt translation catalogue (53 entries)

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: View
pt: Ver

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: Page
pt: Página

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Roles
pt: Papéis

en: Desc
pt: Decrescente

en: Role
pt: Papel

en: Referrer
pt: Referência

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Not available
pt: Indisponível

en: Apply
pt: Aplicar

en: Copy
pt: Copiar

en: Above
pt: Acima

en: Available
pt: Disponível

en: Alias
pt: Apelido

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Account
pt: Conta

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: - Hidden -
pt: - Oculto -

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Nome de máquina inválido. Informe um nome diferente de %invalid.

en: Redirect path
pt: Caminho para redirecionamento

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Label display
pt: visualização de rótulos

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Text (formatted) settings
pt: Configurações de texto (formatado)

en: The path '%path' has to start with a slash.
pt: O caminho '%path' deve iniciar com uma barra.

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
pt: Restrição de campo único
