User Referral Enhanced (2.1.4) - en to tr translation catalogue (42 entries)

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: Link
tr: Bağlantı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Inline
tr: Satır içi

en: Roles
tr: Roller

en: Role
tr: Rol

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: Copy
tr: Kopyala

en: Above
tr: Üstte

en: Available
tr: Mevcut

en: Alias
tr: Takma ad

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Account
tr: Hesap

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: - Hidden -
tr: - Gizli -

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
tr: Geçersiz makina ismi. %invalid dışında bir isim giriniz.

en: Redirect path
tr: Yeniden yönlendirme yolu

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Text (formatted) settings
tr: Metin (biçimlendirilmiş) ayarları

en: The path '%path' has to start with a slash.
tr: '%path' yolunun eğik çizgiyle başlaması zorunludur.

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size

en: URL alias pattern
tr: URL takma adı kalıbı
