User Referral Enhanced (2.1.0) - en to it translation catalogue (52 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Page
it: Pagina

en: Inline
it: In linea

en: Roles
it: Ruoli

en: Desc
it: Disc

en: Role
it: Ruolo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Sort by
it: Ordina per

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Not available
it: Non disponibile

en: Apply
it: Applica

en: Copy
it: Copia

en: Above
it: Sopra

en: Available
it: Disponibile

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Account
it: Profilo

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: - Hidden -
it: - Nascosto -

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Redirect path
it: Percorso di reindirizzamento

en: Type: @type
it: Tipo: @type

en: Master
it: Principale

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Text (formatted) settings
it: Impostazioni testo (formattato)

en: The path '%path' has to start with a slash.
it: Il percorso '%path' deve iniziare con slash.

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
it: Vincolo di unicità per il campo
