User Referral Enhanced (3.2.0) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Page
id: Halaman

en: Inline
id: Sebaris

en: Roles
id: Peran

en: Role
id: Peran

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Apply
id: Terapkan

en: Copy
id: Salin

en: Above
id: Di atas

en: Available
id: Ketersediaan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Account
id: Keanggotaan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Redirect path
id: Jalur pengalihan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Text (formatted) settings
id: Pengaturan teks (yang diformat)

en: The path '%path' has to start with a slash.
id: Jalur '%path' harus dimulai dengan garis miring.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
id: Batasan bidang yang unik
