User Revision (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (34 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Disabled
it: Disattivato

en: Required
it: Obbligatorio

en: User
it: Utente

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Revisions
it: Revisioni

en: Optional
it: Opzionale

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Revision user
it: Utente revisore

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: Revision timestamp
it: Data e ora della revisione

en: View all revisions
it: Vedi tutte le revisioni

en: Revert all revisions
it: Ripristina tutte le revisioni

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione

en: Default revision
it: Revisione predefinita
