User Role Widget (1.0.2) - en to de translation catalogue (16 entries)

en: Roles
de: Rollen

en: Contains
de: Enthält

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: unlimited
de: Unbegrenzt

en: Number of results
de: Anzahl der Ergebnisse

en: Autocomplete matching
de: Autovervollständigungsvergleich

en: Starts with
de: Beginnt mit

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
de: Methode zur Bestimmung der Vorschläge. <em>Beinhaltet</em> kann auf Seiten mit tausenden Entitäten zu Geschwindigkeitseinbußen führen.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: No placeholder
de: Kein Platzhalter

en: Autocomplete matching: @match_operator
de: Übereinstimmung bei der Autovervollständigung: @match_operator

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
de: Die Anzahl der Vorschläge, die aufgelistet werden soll. Verwende <em>0</em>, um die Begrenzung aufzuheben.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
de: Listengröße der Autovervollständigung: @size
