Username (1.0.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (41 entries)

en: user
hu: felhasználó

en: Submit
hu: Beküldés

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Description
hu: Leírás

en: None
hu: Nincs

en: Number
hu: Szám

en: Password
hu: Jelszó

en: Name
hu: Név

en: Titles
hu: Címek

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: ON
hu: BE

en: OFF
hu: KI

en: Pattern
hu: Minta

en: Additional options
hu: További beállítások

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Labels
hu: Feliratok

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Period
hu: Pont

en: Buttons
hu: Gombok

en: Create new account
hu: Új fiók létrehozása

en: Show flags
hu: Zászlók megjelenítése

en: Uppercase
hu: Nagybetűs

en: Space
hu: Szóköz

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
hu: A jelszó átállításával kapcsolatos tudnivalókat a rendszer elküldte %name részére, %email címre.

en: Lowercase
hu: Kisbetűs

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Login page
hu: Bejelentkezési oldal

en: Default country
hu: Alapértelmezés szerinti ország

en: Reset button label
hu: Az „Alaphelyzet” gomb címkéje

en: Convert to lowercase
hu: Kisbetűssé alakítás

en: Underscore
hu: Aláhúzás

en: Hyphen
hu: Kötőjel

en: At sign
hu: Kukac jel

en: Remove whitespace
hu: Helykitöltő eltávolítása

en: Apostrophe
hu: Aposztróf

en: Placeholders
hu: Helykitöltők

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Reset your password
hu: Jelszó visszaállítása

en: Username or email address
hu: Felhasználónév vagy e-mail cím
