Username (1.0.0-alpha2) - en to it translation catalogue (33 entries)

en: user
it: utente

en: Submit
it: Invia

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Description
it: Descrizione

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: Name
it: Nome

en: Titles
it: Titoli

en: Log in
it: Accedi

en: Pattern
it: Modello

en: Phone number
it: Telefono

en: Labels
it: Etichette

en: Messages
it: Messaggi

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Period
it: Punto

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Space
it: Spazio

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
it: Le istruzioni per il ripristino della password di %name sono state spedite all'indirizzo %email.

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Login page
it: Pagina di accesso

en: Default country
it: Paese predefinito

en: Reset button label
it: Etichetta del bottone reset

en: Convert to lowercase
it: Converti in lettere minuscole

en: Underscore
it: Trattino basso

en: Hyphen
it: Trattino

en: At sign
it: Chiocciola

en: Remove whitespace
it: Rimuovi spaziature

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Reset your password
it: Reimposta la tua password

en: Username or email address
it: Nome utente o indirizzo e-mail
