Username (1.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: user
pt: usuário

en: Submit
pt: Enviar

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Description
pt: Descrição

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Password
pt: Senha

en: Name
pt: Nome

en: Titles
pt: Títulos

en: Log in
pt: Entrar

en: OFF
pt: desligado

en: Pattern
pt: Padrão

en: Phone number
pt: Telefone

en: Labels
pt: Rótulos

en: Messages
pt: Mensagens

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Period
pt: Ponto

en: Buttons
pt: Botões

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Space
pt: Espaço

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
pt: Recuperação de senha enviada para %name (%email).

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Login page
pt: Página de login

en: Default country
pt: País padrão

en: Reset button label
pt: Descrição do botão "Reiniciar"

en: Convert to lowercase
pt: Converter para minúsculas

en: Underscore
pt: Sublinhado

en: Hyphen
pt: Hífen

en: At sign
pt: Arroba

en: Remove whitespace
pt: Remover espaços em branco

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Reset your password
pt: Recuperar senha

en: Username or email address
pt: Usuário ou endereço de e-mail
