USWDS Bootstrap Layout Builder Configuration (2.0.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (83 entries)

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: unpublished
hu: rejtett

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Size
hu: Méret

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Center
hu: Középen

en: Container
hu: Tároló

en: Settings
hu: Beállítások

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Text Color
hu: Szöveg színe

en: Background
hu: Háttér

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Top
hu: Teteje

en: Layout
hu: Elrendezés

en: ID
hu: Azonosító

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Number of columns
hu: Oszlopok száma

en: All
hu: Mind

en: Bottom
hu: Alja

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Mobile
hu: Mobil

en: Border
hu: Keret

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Repeat
hu: Ismétlődés

en: Padding
hu: Belső margó

en: Class
hu: Osztály

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: Duration
hu: Időtartam

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Alignment
hu: Igazítás

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Video
hu: Videó

en: Style
hu: Stílus

en: Once
hu: Egyszer

en: Plugin
hu: Beépülő

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: Next page
hu: Következő oldal

en: Advanced Options
hu: Haladó beállítások

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Layouts
hu: Elrendezések

en: Border color
hu: Keretszín

en: Animation
hu: Animáció

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Rounded corners
hu: Lekerekített sarkok

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Corners
hu: Szögletképek

en: Light
hu: Világos

en: Background Type
hu: Háttér típusa

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Cover
hu: Borító

en: Card
hu: Kártya

en: Pagination
hu: Oldalszámozás

en: Data key
hu: Adatkulcs

en: Styles
hu: Stílusok

en: Desktop
hu: Asztali számítógép

en: Style settings
hu: Stílus beállításai

en: Structure
hu: Felépítés

en: Typography
hu: Tipográfia

en: Current page
hu: Jelenlegi oldal

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: Text colors
hu: Szövegszínek

en: Dark
hu: Sötét

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Top Center
hu: Felső közép

en: Bottom Center
hu: Alsó közép

en: Layout ID
hu: Elrendezés azonosítója

en: Responsive
hu: Alkalmazkodó

en: Contain
hu: Tartalmaz

en: Breakpoints
hu: Töréspontok

en: classes
hu: osztályok

en: Layout Builder
hu: Elrendezés építő
