USWDS Layout Builder Configuration (2.0.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (193 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: unpublished
ru: неопубликовано

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: Weight
ru: Вес

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Settings
ru: Настройки

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Top
ru: Вверху

en: Layout
ru: Макет

en: Attachment
ru: Вложение

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: All
ru: Все

en: Bottom
ru: Снизу

en: N/A
ru: Н/Д

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Border
ru: Рамка

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Repeat
ru: Повтор

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Class
ru: Класс

en: Position
ru: Позиция

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Text Alignment
ru: Выравнивание текста

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Once
ru: Когда

en: Plugin
ru: Плагин

en: Relationship
ru: Связь

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Border Color
ru: Цвет границы

en: Border Style
ru: Стиль границы

en: Border Width
ru: Ширина границы

en: Layouts
ru: Макеты

en: Auto
ru: Авто

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Animation
ru: Анимация

en: Shadow
ru: Тени

en: Rounded corners
ru: Скруглённые углы

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Border style
ru: Тип рамки

en: About
ru: Информация

en: Margin
ru: Отступ

en: Corners
ru: Углы

en: Light
ru: Светлая

en: Background Type
ru: Тип фона

en: Bundle
ru: Набор

en: Cover
ru: Обложка

en: Full width
ru: На всю длину

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Card
ru: Карточка

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Data key
ru: Ключ данных

en: Styles
ru: Стили

en: Desktop
ru: Десктоп

en: Style settings
ru: Настройки стиля

en: Col
ru: Стлб

en: Structure
ru: Структура

en: Box shadow
ru: Тень блока

en: Right Top
ru: Справа Вверху

en: Left Top
ru: Слева Вверху

en: Right Bottom
ru: Справа Внизу

en: Left Bottom
ru: Слева Внизу

en: Right Center
ru: Справа по центру

en: Left Center
ru: Слева по центру

en: Typography
ru: Типографика

en: Text alignment
ru: Выравнивание текста

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Rounded Corners
ru: Скруглённые углы

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Container Settings
ru: Настройки контейнера

en: Text colors
ru: Цвета текста

en: Spacing
ru: Интервалы

en: Dark
ru: Темный

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Add option
ru: Добавить опцию

en: Border width
ru: Ширина рамки

en: Layout ID
ru: ID схемы

en: List options
ru: Список опций

en: Top margin
ru: Отступ Сверху

en: Responsive
ru: Адаптивный

en: Padding Top
ru: Внутренний отступ Сверху

en: Padding Bottom
ru: Внутренний отступ Снизу

en: Padding Left
ru: Внутренний отступ Слева

en: Padding Right
ru: Внутренний отступ Справа

en: Margin Top
ru: Отступ Сверху

en: Margin Bottom
ru: Отступ Снизу

en: Margin Left
ru: Отступ Слева

en: Margin Right
ru: Отступ Справа

en: Background Attachment
ru: Фон

en: Background Repeat
ru: Повтор фона

en: Tablet
ru: Планшет

en: Background Size
ru: Размер фона

en: Contain
ru: По содержимому

en: Breakpoints
ru: Точки останова

en: Bottom margin
ru: Нижний отступ

en: Center Top
ru: По-центру Сверху

en: Center Bottom
ru: Снизу По-центру

en: Container type
ru: Тип контейнера

en: Add breakpoint
ru: Добавить точку останова

en: Background Position
ru: Положение фона

en: classes
ru: классы

en: Layout Builder
ru: Конструктор макета

en: Background video
ru: Фоновое видео

en: Media ID
ru: ID медиа

en: Left margin
ru: Отступ слева

en: Right margin
ru: Отступ справа

en: Box Shadow
ru: Тень блока

en: Attribute type
ru: Тип атрибута

en: Top padding
ru: Внутренний отступ сверху

en: Right padding
ru: Внутренний отступ справа

en: Bottom padding
ru: Внутренний отступ снизу

en: Left padding
ru: Внутренний отступ слева

en: Base class
ru: Основной класс

en: Background colors
ru: Цвета фона

en: Row classes
ru: Класс строки

en: Section Classes
ru: Классы раздела

en: Row has "row" class, you can add more classes separated by space. Ex: no-gutters py-3.
ru: Строка имеет класс «строки», вы можете добавить больше классов, разделенных пробелом. Пример: no-gutters py-3.

en: Columns Settings
ru: Настройки столбца

en: Add classes separated by space. Ex: col mb-5 py-3.
ru: Добавьте классы, разделённые пробелом. Пример: col mb-5 py-3.

en: Hide section settings
ru: Скрыть настройки раздела

en: Container wrapper classes
ru: Классы обёртки контейнера

en: Add classes separated by space. Ex: bg-warning py-5.
ru: Добавьте классы, разделённые пробелом. Например: bg-warning py-5.

en: Background Media
ru: Фоновое медиа

en: Deleted the %label breakpoint.
ru: Удалена точка останова %label.

en: Created the %label breakpoint.
ru: Создана точка останова %label.

en: Saved the %label breakpoint.
ru: Сохранена точка останова %label.

en: Deleted the %label layout.
ru: Удалён макет %label.

en: Created the %label layout.
ru: Создан макет %label.

en: Saved the %label layout.
ru: Сохранён макет %label.

en: Hide "Advanced Settings"
ru: Скрыть «Дополнительные настройки»

en: Background colors (classes)
ru: Фоновые цвета (классы)

en: Row Settings
ru: Настройки строки

en: Border type
ru: Тип рамки

en: Margin (classes)
ru: Отступ (классы)

en: Padding (classes)
ru: Внутренний отступ (классы)

en: Scroll Effects
ru: Эффекты прокрутки

en: Not Fixed
ru: Не фиксированный

en: Background type
ru: Тип фона

en: Border style (classes)
ru: Тип рамки (классы)

en: Border width (classes)
ru: Ширина рамки (классы)

en: Rounded cornerns
ru: Скруглённые края

en: @corner rounded corner (classes)
ru: @corner скруглённые края (классы)

en: Container wrapper attributes (YAML)
ru: Атрибуты обёртки контейнера (YAML)

en: Row attributes (YAML)
ru: Атрибуты строки (YAML)

en: attributes (YAML)
ru: атрибуты (YAML)

en: Invalid YAML entered for %field
ru: Неверный YAML введён для %field

en: Rounded corners (classes)
ru: Скруглённые углы (классы)

en: All Corners
ru: Все углы

en: Border Radius <small>(Round Corners)</small>
ru: Радиус Рамки <small>(скруглённые углы)</small>

en: Margin @direction (classes)
ru: Отступ @direction (классы)

en: margin type
ru: тип отступа

en: Margin @direction
ru: Отступ @direction

en: Padding @direction (classes)
ru: Внутренний отступ @direction (классы)

en: padding type
ru: тип внутреннего отступа

en: Padding @direction
ru: Внутренний отступ @direction

en: Text colors (classes)
ru: Цвета текста (классы)

en: eg: col-12.
ru: например: col-12.

en: Gutters
ru: Желоба

en: Box shadow (classes)
ru: Тени блока (классы)

en: Default Breakpoints
ru: Точки останова по умолчанию

en: Enable live preview
ru: Включить предпросмотр

en: Style Group
ru: Стиль группы

en: Container Wrapper Class
ru: Класс обёртки конейнера

en: Container Wrapper Attributes
ru: Атрибуты обёртки контейнера

en: Container Wrapper
ru: Обёртка контейнера

en: Section Attributes
ru: Атрибуты региона

en: Region Classes
ru: Классы региона

en: Region Attributes
ru: Атрибуты региона

en: Remove Gutters
ru: Удалить желоба

en: Two equal columns
ru: Две равные колонки

en: Three equal columns
ru: Три равные колонки

en: Four equal columns
ru: Четыре равные колонки

en: Six equal columns
ru: Шесть равных колонок
