USWDS Bootstrap Layout Builder Configuration (2.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (110 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: Weight
uk: Вага

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Settings
uk: Налаштування

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Background
uk: Тло

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Top
uk: Зверху

en: Layout
uk: Макет

en: Attachment
uk: Долучення

en: Number of columns
uk: Кількість стовпців

en: All
uk: Все

en: Bottom
uk: Знизу

en: N/A
uk: Н/Д

en: Linear
uk: Лінійне

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Border
uk: Рамка

en: Background color
uk: Колір тла

en: Repeat
uk: Повторення

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Class
uk: Клас

en: Position
uk: Позиція

en: Duration
uk: Тривалість

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Delay
uk: Затримка

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Text Alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Once
uk: Одноразово

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Advanced Options
uk: Додаткові параметри

en: Default value
uk: Базове значення

en: Border Color
uk: Колір рамки

en: Border Style
uk: Стиль границі

en: Border Width
uk: Ширина рамки

en: Layouts
uk: Макети

en: Auto
uk: Авто

en: Border color
uk: Колір рамки

en: Animation
uk: Анімація

en: Shadow
uk: Тінь

en: Rounded corners
uk: Заокруглення кутів

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Border style
uk: Стиль рамки

en: About
uk: Про модуль

en: Margin
uk: Відступ

en: Corners
uk: Кути

en: Light
uk: Світла

en: Background Type
uk: Тип тла

en: Bundle
uk: Пакет

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Card
uk: Картка

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Styles
uk: Стилі

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Style settings
uk: Налаштування стилю

en: Col
uk: Стовп

en: Structure
uk: Структура

en: Mirror
uk: Дзеркало

en: Typography
uk: Типографіка

en: Text alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Spacing
uk: Інтервал

en: Dark
uk: Темний

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Top Center
uk: Верхній центральний

en: Border width
uk: Ширина границі

en: Layout ID
uk: ID схеми

en: List options
uk: Параметри списку

en: Top margin
uk: Верхнє поле

en: Responsive
uk: Адаптивне

en: Padding Top
uk: Внутрішній відступ зверху

en: Padding Bottom
uk: Внутрішній відступ знизу

en: Padding Left
uk: Внутрішній відступ зліва

en: Padding Right
uk: Внутрішній відступ справа

en: Margin Top
uk: Верхня межа

en: Margin Bottom
uk: Нижня межа

en: Margin Left
uk: Ліва межа

en: Margin Right
uk: Права межа

en: Background Attachment
uk: Фонове зображення

en: Background Repeat
uk: Повторення фону

en: Tablet
uk: Планшет

en: Breakpoints
uk: Точки переходу

en: Bottom margin
uk: Нижнє поле

en: Background Position
uk: Розміщення фону

en: classes
uk: класи

en: Ease
uk: Ослаблення

en: Ease In
uk: Вхід

en: Ease Out
uk: Вихід

en: Layout Builder
uk: Конструктор макетів
