USWDS Layout Builder Configuration (2.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: unpublished
fr: non publié

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Weight
fr: Poids

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Text Color
fr: Couleur de texte

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: All
fr: Tout

en: Bottom
fr: Bas

en: Linear
fr: Linéaire

en: Border
fr: Bordure

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Repeat
fr: Répéter

en: Padding
fr: Remplissage

en: Class
fr: Classe

en: Duration
fr: Durée

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Delay
fr: Délai

en: Alignment
fr: Alignement

en: Fixed
fr: Fixe

en: Text Alignment
fr: Alignement de texte

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Video
fr: Vidéo

en: Relationship
fr: Relation

en: Next page
fr: Page suivante

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Shadow
fr: Ombre

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Machine name
fr: Nom système

en: Border style
fr: Style de bordure

en: About
fr: À propos

en: Margin
fr: Marge

en: Light
fr: Léger

en: Bundle
fr: Type

en: Cover
fr: Couverture

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Card
fr: Fiche

en: Data key
fr: Données clés

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Box shadow
fr: Ombre autour des boîtes

en: Typography
fr: Typographie

en: Text alignment
fr: Alignement de texte

en: Current page
fr: Page courante

en: Rounded Corners
fr: Coins arrondis

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Spacing
fr: Espacement

en: Dark
fr: Sombre

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Layout ID
fr: ID mise en page

en: Top margin
fr: Marge du haut

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Tablet
fr: Tablette

en: Breakpoints
fr: Points-d'arrêts
