USWDS Bootstrap Layout Builder Configuration (2.0.0-alpha3) - en to oc translation catalogue (51 entries)

en: Status
oc: Estatut

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Content
oc: Contengut

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Edit
oc: Modificar

en: Size
oc: Talha

en: Weight
oc: Pes

en: Image
oc: Imatge

en: Center
oc: Centre

en: Settings
oc: Paramètres

en: Field
oc: Camp

en: Label
oc: Etiqueta

en: Preview
oc: Apercebut

en: Save
oc: Enregistrar

en: Text Color
oc: Color del tèxte

en: Background
oc: Rèireplan

en: Background Color
oc: Color del rèireplan

en: Top
oc: Naut

en: Layout
oc: Afichatge

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: Attachment
oc: Fichièr estacat

en: Number of columns
oc: Nombre de colomnas

en: All
oc: Tot

en: Bottom
oc: Bas

en: Border
oc: Bordadura

en: Background color
oc: Color de rèireplan

en: Repeat
oc: Repetir

en: Padding
oc: Emplenatge

en: Position
oc: Posicion

en: Duration
oc: Durada

en: Alignment
oc: Alinhament

en: Fixed
oc: Fixe

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Dreita

en: Style
oc: Estil

en: Relationship
oc: Relacion

en: Advanced Options
oc: Opcions avançadas

en: Default value
oc: Valor per defaut

en: Border Color
oc: Color de bordadura

en: Layouts
oc: Mesas en pagina

en: Rounded corners
oc: Caires arredondits

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: About
oc: A prepaus

en: Bundle
oc: Paquet

en: Background image
oc: Imatge de rèireplan

en: Styles
oc: Estils

en: Style settings
oc: Paramètres d'afichatge

en: Structure
oc: Estructura

en: Weight for @title
oc: Pes de @title
