USWDS Bootstrap Layout Builder Configuration (2.0.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: unpublished
pt: não publicado

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Settings
pt: Configurações

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Top
pt: Superior

en: Attachment
pt: Anexo

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: All
pt: Tudo

en: Bottom
pt: Inferior

en: N/A
pt: N/D

en: Border
pt: Borda

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Repeat
pt: Repetir

en: Class
pt: Classe

en: Position
pt: Posição

en: Duration
pt: Duração

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Delay
pt: Atraso

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Fixed
pt: Fixo

en: Text Alignment
pt: Alinhamento do texto

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Style
pt: Estilo

en: Once
pt: Uma vez

en: Relationship
pt: Relação

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Border Color
pt: Cor da Borda

en: Border Width
pt: Largura da Borda

en: Border color
pt: Cor da borda

en: Animation
pt: Animação

en: Shadow
pt: Sombra

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Bundle
pt: Pacote

en: Cover
pt: Capa

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Data key
pt: Chave de dados

en: Styles
pt: Estilos

en: Style settings
pt: Configurações de estilo

en: Structure
pt: Estrutura

en: Dark
pt: Escuro

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Add option
pt: Adicionar opção

en: Layout ID
pt: ID do layout

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Bottom margin
pt: Margem inferior

en: Layout Builder
pt: Construtor de Layout
