USWDS Layout Builder Configuration (3.0.0) - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Container
hi: कंटेनर

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Text Color
hi: अक्षरों का रंग

en: Top
hi: ऊपर

en: Layout
hi: ख़ाका

en: ID
hi: आईडी

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: All
hi: सभी

en: Bottom
hi: तल

en: N/A
hi: एन / ए

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Repeat
hi: दोहराना

en: Position
hi: स्थान

en: Duration
hi: अवधि

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Alignment
hi: संरेखण

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Relationship
hi: संबंध

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Border Color
hi: बॉर्डर का  रंग

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Bundle
hi: पोटली

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि पर छवि /चित्र

en: Structure
hi: ढांचा

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन
