USWDS Layout Builder Configuration (3.0.0) - en to it translation catalogue (51 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Container
it: Contenitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Top
it: In cima

en: Attachment
it: Allegato

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: All
it: Tutti

en: Bottom
it: In fondo

en: N/A
it: N/D

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Repeat
it: Ripeti

en: Class
it: Classe

en: Position
it: Posizione

en: Duration
it: Durata

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Alignment
it: Allineamento

en: Fixed
it: Fisso

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Style
it: Stile

en: Relationship
it: Relazione

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Light
it: Chiaro

en: Cover
it: Copertina

en: Data key
it: Codice dei dati

en: Styles
it: Stili

en: Style settings
it: Impostazioni dello stile

en: Structure
it: Struttura

en: Dark
it: Scuro

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Layout ID
it: ID del layout
