Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (8.x-4.18) - en to uk translation catalogue (133 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Author
uk: Автор

en: Language
uk: Мова

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Image
uk: Зображення

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Archive
uk: Архів

en: Path
uk: Шлях

en: Updated
uk: Оновлено

en: Search keywords
uk: Ключові слова для пошуку

en: Components
uk: Компоненти

en: Upload
uk: Викласти

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Continue
uk: Продовжити

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Items
uk: Елементи

en: Authored by
uk: Автор

en: Publisher ID
uk: Ідентифікатор видавця

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Desc
uk: Спад

en: Provider
uk: Постачальник

en: Original
uk: Оригінал

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Token
uk: Замінник

en: Browser
uk: Браузер

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: author
uk: автор

en: Video
uk: Відео

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Changed
uk: Змінено

en: Document
uk: Документ

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Editor
uk: Редактор

en: Global
uk: Глобальне

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Create Content
uk: Створити матеріал

en: Offset
uk: Зміщення

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Default theme
uk: Базова тема

en: Twitter
uk: Твітер

en: Image Browser
uk: Оглядач зображень

en: Welcome to
uk: Ласкаво просимо до

en: Landing page
uk: Цільова сторінка

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Database server
uk: Сервер баз даних

en: Meta tags
uk: Мета-теґи

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
uk: Цей текст використовується читачами екранів, пошуковими системами, чи коли неможливо завантажити зображення.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості спливної підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: All messages
uk: Всі повідомлення

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Library
uk: Бібліотека

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: No front page content has been created yet.
uk: Вміст головної сторінки ще не створено.

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Errors and warnings
uk: Помилки та попередження

en: Make it at least 6 characters
uk: Зробіть його довжиною принаймні у 6 символів

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Error messages to display
uk: Показ повідомлень про помилки

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
uk: Рекомендовано не показувати жодних помилок, коли сайт працює на робочому сервері.

en: Video URL
uk: URL відео

en: Media Library
uk: Медіатека

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: 404 page not found
uk: 404 сторінку не знайдено

en: All messages, with backtrace information
uk: Усі повідомлення, з інформацією зворотнього трасування

en: The time that the node was created.
uk: Час створення матеріалу.

en: The time that the node was last edited.
uk: Час останнього редагування матеріалу.

en: With selection
uk: З вибраним

en: The time that the custom block was last edited.
uk: Час, коли власний блок востаннє редагувався.

en: Lists (Views)
uk: Списки (Види)

en: The log entry explaining the changes in this revision.
uk: Запис журналу, що пояснює зміни в цій редакції.

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: A brief description of your block.
uk: Короткий опис вашого блоку.

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Welcome to [site:name]
uk: Вітаємо на сайті [site:name]

en: Delete media
uk: Видалити медіа

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Save media
uk: Зберегти медіа

en: Publish media
uk: Опублікувати медіа

en: Unpublish media
uk: Зняти з публікації медіа

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
uk: Обчислене посилання меню для матеріала (доступно лише під час збереження матеріала).

en: Document file
uk: Файл документа
