Volunteer Center (8.x-1.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (134 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: title
tr: başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: content
tr: içerik

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: ERROR
tr: HATA

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Update
tr: Güncelle

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Add
tr: Ekle

en: Manage
tr: Yönetim

en: Visible
tr: Görünür

en: Theme
tr: Tema

en: Components
tr: Bileşenler

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Görsel

en: Configure
tr: Yapılandır

en: file
tr: dosya

en: Options
tr: Seçenekler

en: Create
tr: Oluştur

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Custom
tr: Özel

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: General
tr: Genel

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Tools
tr: Araçlar

en: bottom
tr: alt

en: top
tr: üst

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: Close
tr: Kapat

en: Hidden
tr: Gizli

en: Show
tr: Göster

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: White
tr: Beyaz

en: image
tr: imaj

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Apply
tr: Uygula

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Hide
tr: Gizle

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Drag to re-order
tr: Yeniden sıralamak için sürükleyiniz

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Hide summary
tr: Özeti gizle

en: Edit summary
tr: Özeti düzenle

en: Update style
tr: Stili güncelle

en: Add effect
tr: Efekt ekle

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
tr: Sürüklemek yerine, satırları sayısal ağırlığa göre yeniden sıralayın.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Add and configure
tr: Ekle ve yapılandır

en: Wide
tr: Geniş

en: trigger
tr: tetik

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Last page
tr: Son sayfa

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
tr: Bu alana sınırsız sayıda dosya yüklenebilir.

[ctx: Sort order]
en: Order
tr: Sıralama

en: One file only. | Maximum @count files.
tr[0]: Yalnızca bir dosya.
tr[1]: En fazla @count dosya.

en: Site branding
tr: Site markası

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Allowed types: @extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: @extensions.

en: Install and set as default
tr: Kur ve varsayılan olarak ayarla

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
tr: Resimler tam olarak <strong>@size</strong> piksel olmalıdır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır. <strong>@max</strong> pikselden büyük olan resimler yeniden boyutlandırılır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: <strong>@max</strong> pikselden büyük olan görseller yeniden boyutlandırılır.

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: @size limit.
tr: @size sınırı.

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar
