Volunteer Center (8.x-2.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (69 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Description
pt: Descrição

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Resources
pt: Recursos

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: Volunteers
pt: Voluntários

en: Picture
pt: Retrato

en: Created
pt: Criado

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page
pt: Página

en: Revisions
pt: Revisões

en: Authored by
pt: Criado por

en: City
pt: Município/Concelho

en: State/Province
pt: Distrito

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Revert
pt: Reverter

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Apply
pt: Aplicar

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Administrator
pt: Administrador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Admin
pt: Administrador

en: Delete all revisions
pt: Eliminar todas as revisões

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: Your virtual face or picture.
pt: A sua face ou imagem virtual

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Additional Information
pt: Informações Adicionais

en: Master
pt: Principal

en: Wide
pt: Largo

en: Resource type
pt: Tipo de recurso

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: A revisão da tradução foi afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição da tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

en: Website feedback
pt: Opinião sobre o sítio da Web

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: @langname revisions for %title
pt: @langname revisões para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter o conteúdo compartilhado entre as traduções

en: Max 1300x1300
pt: Máx. 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx. 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx. 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx. 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Adds users to groups as members.
pt: Adicionar utilizadores aos membros do grupo
