Volunteer Center (8.x-2.0-alpha8) - en to id translation catalogue (82 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Description
id: Deskripsi

en: Action
id: Tindakan

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Search
id: Pencarian

en: - None -
id: - Tiada -

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Manage
id: Kelola

en: Text
id: Teks

en: Picture
id: Foto

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Button
id: Tombol

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Profile
id: Profil

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Apply
id: Terapkan

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Admin
id: Administrator

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Asc
id: Urutan turun

en: Wide
id: Lebar

en: Resource type
id: Jenis sumber daya

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Update form
id: Perbarui formulir

en: Create referenced entities if they don't already exist
id: Buat referensi entity jika referensi entity tersebut tidak ada

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: Store new items in
id: Simpan item baru di
