Volunteer Center (8.x-2.0-alpha8) - en to ja translation catalogue (95 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Description
ja: 説明

en: Action
ja: アクション

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Resources
ja: リソース

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Manage
ja: 管理

en: Text
ja: テキスト

en: Picture
ja: 写真

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Roles
ja: 役割

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Button
ja: ボタン

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Profile
ja: プロフィール

en: City
ja: 市区町村

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Revert
ja: 戻す

en: Video
ja: ビデオ

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Apply
ja: 適用

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Admin
ja: 管理者

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Resource type
ja: リソースタイプ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Update form
ja: 更新フォーム

en: Create referenced entities if they don't already exist
ja: 参照先のエンティティが存在しなければ作成する

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
ja: %typeタイプのコンテンツを公開・非公開に関わらずグループに関連付けます。

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。

en: Store new items in
ja: 新しいアイテムの保存先
