Volunteer - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: Action
id: Tindakan

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: - None -
id: - Tiada -

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Manage
id: Kelola

en: Text
id: Teks

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Button
id: Tombol

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Profile
id: Profil

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Apply
id: Terapkan

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Asc
id: Urutan turun

en: Update form
id: Perbarui formulir

en: Create referenced entities if they don't already exist
id: Buat referensi entity jika referensi entity tersebut tidak ada

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: Store new items in
id: Simpan item baru di
